3 December 2026
16:00 – 17.30
Vad säger forskningen om lärande och undervisning av andragradsekvationer?
med Marcus Gustafsson
På seminariet presenteras en sammanställning av forskning om undervisning och lärande kring andragradsekvationer. En presentation på detta tema har tidigare hållits i en liknande form på Matematikbiennalen 2026. Den som deltog där kommer därför att känna igen en del innehåll, men också få ta del av några nya idéer.
Andragradsekvationer är ett område som är nära sammankopplat med andragradsfunktioner. Introduktionen av andragradsekvationer i gymnasiet utgör en ingång till mer avancerade matematiska idéer, såsom faktorsatsen, polynomfunktioner och ekvationer av högre grad. Många av de svårigheter som kan uppstå har sitt ursprung i elevers tidigare förståelse av linjära ekvationer och deras lösningar, variabelbegreppet och likhetsbegreppet.
Under seminariet diskuteras hur dessa utmaningar kan hanteras i undervisningen, med exempel från lektionsaktiviteter som tagits fram genom en lärarguide som utvecklades inom ramen för Marcus doktorandprojekt.
Här publiceras länk till seminariet under veckan inför.
Anmälan:
