Kängurun 2014 - resultat

Skapad: 2014-05-05. Ändrad: 2014-09-29  

Kängurun 2014 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss!

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior
Lösningsfrekvenser
Ecolier | Benjamin | Cadet | Cadet, kurs 1 | Junior

Ecolier
maximal poäng 72
Åk 3

72 Alfons Enell Hubbarpsskolan Tranås
72 Joel Wallgren Hålta skola Hålta
72 Henrik Valentin Igelboda skola Saltsjöbaden
72 Axel Adolfsson Hubbarpsskolan Tranås
69 Flora Lagercrantz Ösbyskolan Djursholm
69 Gustav Smidt Saltängens skola Nacka
69 Felix Johansson Ängslyckans skola Bredaryd
68 Gustav Abrahamsson Tvings skola Tving
67 Sixten Ek Johannes Petri skola Saltsjö-Boo
67 Jennifer Sahl Hemsjö Kyrkskola Alingsås
67 Olle Thimberg Solfagraskolan Huddinge
67 Marcus Hellström Kollaskolan Kungsbacka
67 Erik Nilsson Sandviksskolan Karlskoga
67 Elina Nilsson Samskolan Saltsjöbaden
67 Caijsa Kiwi Fritslaskolan Fritsla
67 Wincenty Tobis 1gelboda skola Saltsjöbaden
67 Vilgot Ottestig Johannes Petri skola Saltsjö-Boo
66 Ludvig Hildebrand Käppala skola Lidingö
65 Ebba Johansson Käppala Skola Lidingö
64 Ellen Koch Enslövsskolan Åled
64 Hugo Ingelsson Uppsala musikklasser Uppsala
64 Hjördis Bornemark Vikenskolan Viken
64 Axel Kastengren Höglandsskolan Bromma
64 Emma Andersson Höglandsskolan Bromma
63 Emma Eriksson Jörlandaskolan Jörlanda
63 Jacob Berggren Järvedskolan Järved
63 Lisa Frisk Rävåsskolan Karlskoga
63 Jonatan Falk Örsundsbroskolan Örsundsbro
63 Michael Yu Solfagraskolan Huddinge
63 Harald Solberg Fritslaskolan Fritsla


Åk 4

72 Wilma Backman Kärna skola Kungälv
72 Alex Dennerhed Nättrabyskolan Nättraby
72 Simon Torstensson Djupadalsskolan Limhamn
72 Wilma Backman Kärna skola Kärna
72 Max Lundgren Ersmarks skola Umeå
72 Elin Heldebring Fryxellska skolan Västerås
72 Ella Bergman Hammarbyskolan Västerås
72 Hampus Bensryd Kulparkskolan Lund
72 Volmar Kaldo Engelbrektsskolan Stockholm
72 Simon Beckombergaskolan Bromma
72 Hampus Björck Östtegs skola Umeå
72 Hannes Östlund Bagaregårdsskolan Göteborg
72 Linn Roos Kvarnsvedens skola Borlänge
72 Livia Ullerås Domarringens skola Uppsala
72 Alexander Sivertsson Forssaängskolan Borlänge
72 Johanna Holmer Källängens skola Lidingö
72 Isabel Thunman Enskede skola Enskede
72 Nora Mejbert Steningeskolan Märsta
72 Folke Ågerstam Kulparkskolan Lund
72 Svante Leijon Parkskolan Bodafors
72 Jonatan Fransson Bagaregårdsskolan Göteborg
72 Gösta Björn Östregårdskolan Växjö
72 Klara Gustafsson Hovstaskolan Örebro
69 Maja Beike Sternöskolan Karlshamn
69 Kalle Korsman Skanskvarnsskolan Årsta
69 Isac Dahlqvist Gräshagsskolan Jönköping
69 Fiona Eriksson Dingtuna skola Västerås
69 Lukas Flink Djupadalsskolan Limhamn
69 Joel Gustafsson Svärtingehus Svärtinge
69 Elias Belfrage Ljungbackens skola Lidingö
69 Elly Isaksson Ersmarks skola Umeå
69 Daniel Tipple Källängensskola Lidingö
69 Clara Obradovic Sternöskolan Karlshamn
69 Sixten Georgsson Ersmarks skola Umeå
69 Ivar Back Bagaregårdsskolan Göteborg


Benjamin
maximal poäng 84
Åk 5

84 Lisa Ringsbergskolan Växjö
84 Julia Thorén NTM Täby
84 Adrian Dulic Domarringens skola Uppsala
80 Vilhelm Nilsson Thorsson Furubergsskolan Varberg
80 Ville Lindgren Almtunaskolan Uppsala
79 Jun Jun Wei Rimforsaskolan Rimforska
79 Rasmus Pettersson Bregårdskolan Karlskoga
79 Oskar Ringsbergskolan Växjö
79 Martin Heintz Bregårdskolan Karlskoga
76 Stefan Fjellander Fryxellska skolan Västerås
75 Tintin Ramshage Mariebergskolan Skara
75 Elias Haegerström Källängens skola Lidingö
74 Linda Jonsson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
74 Isabell Grönquist Alfaskolan Solna
74 Robert Kihlborg Källängens skola Lidingö
73 Aaron Friberg Norrskolan Tranås
71 Ivan Rosin Sandviksskolan Karlskoga
71 Amanda Nilsson Europaskolan Södermalm Stockholm
70 Herman Nilsson IES Bromma
70 Agnes Kurtz Benson Raoul Wallenbergskolan Bromma
69 Filippa Laurelii Talavidskolan Jönköping
69 Alfred Ahlström IES Enskede
69 Helena Elgqvist Alfaskolan Solna
68 Erik Forsmoo Gillbo Sollentuna
68 Frida Engström Lillgårdsskolan Linköping
67 Ida Kjellmert Stocksundsskolan Stocksund
67 Emma Dalin Domarringens skola Uppsala
67 Ingrid Strömsten IES Bromma


Åk 6

84 Hektor Einarsson Kungsholmens skola Stockholm
84 Gustav Rönn Ulrikaskolan Ulricehamn
84 Hanna Blomgren Djurgårdsskolan Kristinehamn
81 William Östlund Täby friskola Täby
81 Jonatan Hellvig Käppala skola Lidingö
80 Filippa Johnsson Nya Elementar Bromma
80 Magnus Ryberg Diseröd Kungälv
79 Wilhelm Litsgård Söderbaumska skolan Falun
79 Vincent Bovin Lyckeskolan Kinna
79 Gustav Åman Kyrkhults skola Kyrkhult
77 Carl Persson Sandbackaskolan Kungälv
76 Alex Gunnarsson Kunskapsskolan Enskede
76 Oscar Tansbo Birkaskolan Ekerö
76 Anna Forsgren Käpplundaskolan Skövde
75 Alma Evertsson Kvarndammskolan Hovmantorp
75 Elias Uhrbom Rösparksskolan Åmål
75 Fabian Olsson Täby friskola Täby
75 Alice Ödqvist Näsbyparksskolan Täby
74 Ivar Källström Futuraskolan Rådan Sollentuna
74 Shahir Imam Almtunaskolan Uppsala
74 Filip Wilhelmsson Sörgårdsskolan Gislaved
74 Teodor Gadler Käppala Skola Lidingö
74 Axel Thurnell Kvarndammskolan Hovmantorp
73 Milton Pantzar Näsbyparksskolan Täby
73 Selma Skoghäll Hallsta skola Hallstavik
73 Benjamin Ek Nyvångskolan Dalby


Åk 7

84 Thomas Dellwik Täby Friskola Täby
84 Olivia Weiner Carlssons skola Stockholm
84 Ellie Byström IES Bromma
84 Emil Wikström Hallsta skola Hallstavik
84 Nikolina Bellon Metapontum Älvsjö
84 Edvin Dannäs Kristinebergskolan Åmål
84 Ashleigh Buckland Minervaskolan Umeå
80 Isak Åberg Byavångsskolan Tomelilla
80 Alice Alexandersson NTM Täby
80 Klara Rychtova Grimstaskolan Vällingby
80 Linnea Hydén Täby Friskola Täby
80 Iris Korkmaz Carlssons skola Stockholm
79 Julian Harri Minervaskolan Umeå
79 Henry Lendahl Metapontum Älvsjö
79 Philip Lybäck Kunskapsskolan Enskede
79 Caroline Olsmats Kunskapsskolan Täby
79 Celeste Holm Mörbyskolan Danderyd
79 Ella Palm Sanda Idrottshögstadium Huskvarna
79 Josefina Persson Metapontum Älvsjö
79 Eira Larsson Minervaskolan Umeå
79 Axel Thunholm Sanda Idrottshögstadium Huskvarna
77 Jesper Bergström Smedingeskolan Fjärås
77 Alexandra Reenstierna Carlssons skola Stockholm
76 Linnea Svalin Nyhemsskolan Katrineholm
76 Alva Kellström Kulturama skola Sundbyberg
76 Lydia Stålberg Läroverket Hudiksvall
76 Alvin Askwall Kunskapsskolan Enskede
76 Elvira Silén Läroverket Hudiksvall
75 Hugo Ganelius Fenestra Brottkärr Göteborg
75 Johan Lindberg Strandskolan Tyresö
75 Hampus Holmberg Ytterbyskolan Kungälv
75 Julia Jiang Minervaskolan Umeå
75 Daniel Hellberg Vårboskolan Arlöv
75 Johan Lundqvist Helenelundsskolan Sollentuna
75 Patricia Hallberg Kungsholmens skola Stockholm
75 Sebastian Tufvesson IES Bromma
75 Erika Leufvén Kristinebergskolan Åmål
75 Otto Aspemo Mörbyskolan Danderyd
75 Elsa Berlin Mörbyskolan Danderyd



Cadet
maximal möjlig poäng 96

Åk 8

96 Alfred Bornefalk NTM Täby
96 Samuel Ekström NTM Täby
88 Jun Jun Wei Rimforsaskolan Rimforska
88 Jacob Bohm Minervaskolan Umeå
87 Linnéa Otterheim Milstensskolan Täby
86 Jakob Ricken Skogshöjdens skola Trollhättan
83 Gustaf Bergmark Källängens skola Lidingö
83 Gustav Sundsvik Mörbyskolan Danderyd
83 Emanuel Sundin Heliås Lärcentrum Sundsvall
82 Ebba Hansen Österledskolan Karlskoga
79 Sofie Mörtberg Stavsborgsskolan Älta
79 Lukas Werner Minervaskolan Umeå
78 Linn Österlund Minervaskolan Umeå
77 Henrik von Ahn Minervaskolan Umeå
76 Filip Jergle Almqvist Killebäckskolan Södra Sandby
75 Hugo Ganelius Fenestra Brottkärr Göteborg
75 Arvid Lentell Fribergaskolan Danderyd
75 Anton Nyström IES Karlstad
74 Ossian Eriksson Montessoriskolan Globen Alingsås
74 Gustaf Sjögren Carlssons skola Stockholm
74 Harald Gerhardsen Carlssons skola Stockholm
73 Oscar Magner Centralskolan Malung
73 Stina Persson IES Karlstad
72 Erik Medelius Bagarmossens skola Bagarmossen
72 Andrea Cicovic Mörbyskolan Danderyd
72 Charlotte Markelund Fribergaskolan Danderyd
69 Filip Johansson Thorildskolan Kungälv
69 Hannes Svensson Kunskapsskolan Enskede
69 Sanni Lounela Europaskolan Rogge Strängnäs
69 Johan Korsgren Killebäckskolan Södra Sandby
68 Moa Bergman IES Eskilstuna


Åk 9

92 Joakim Selander NTM Täby
91 Emelie Wästlund Kunskapsskolan Enskede
91 Nicole Hedblom Birkaskolan Ekerö
87 Marika Rostvall Milstensskolan Täby
86 Markus Nilsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
86 Viktor Wohlgemuth Kunskapsskolan Enskede
85 Augustinas Kerpauskas Nosabyskolan Kristianstad
84 Ida Linnakallio IES Eskilstuna
83 Herman Karlsson Fribergaskolan Danderyd
81 Ebba Edqvist Hammarbacksskolan Vallentuna
80 Amanda Davidsson IES Karlstad
78 Matilda Salén Fribergaskolan Danderyd
75 Ehlias Gonzales Nyhemsskolan Katrineholm
75 Eric Campbell IES Karlstad
74 Henrik Young Europaskolan Luxemburg Luxembourg
73 Oskar Söderberg Birkaskolan Ekerö
72 Jakob Hedvall Nolhagaskolan Alingsås
71 Kajsa Kastberg Hammarbacksskolan Vallentuna
70 Marcus Engdahl IES Göteborg
70 Ebba Mellqvist IES Eskilstuna
69 Patrik Boström Thorildskolan Kungälv
68 Mohamed Albahadili Raoul Wallenbergskolan Bromma
68 Hedda Klintskog Alsike skola Knivsta
68 Tobias Fröberg Milstensskolan Täby
67 Vilmer Gimbringer IES Göteborg


Kurs 1

92 Leo Wikström Kattegattgymnasiet Halmstad
89 Tom Källgren Soltorgsgymnasiet Borlänge
88 David Stevens Soltorgsgymnasiet Borlänge
83 Simon Nordin Nolaskolan Örnsköldsvik
82 Axel Strömberg Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
82 Love Renström Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
81 John Garell Kattegattgymnasiet Halmstad
79 Klas Andersson Europaskolan Strängnäs
77 Carl-Olof Söderström Kattegattgymnasiet Halmstad
76 Melina Arnell Sturegymnasiet Halmstad
74 Mathias Österlund Nolaskolan Örnsköldsvik
73 Kalle Jillheden Mediagymnasiet Nacka strand
68 Martin Enqvist Anderstorpsskolan Skellefteå
66 Hanna von Euler-Chelpin Mediagymnasiet Nacka strand
64 Matilda Hallander Mediegymnasiet Nacka Strand
62 Sebastian Jacob Europaskolan Luxemburg Luxembourg
62 Simon Bergstedt Mediegymnasiet Nacka Strand
61 Mathilda Rabe Mediegymnasiet Nacka Strand
61 Johannes Sundström Europaskolan Strängnäs
60 Jennie Wu Mediegymnasiet Nacka Strand
59 Anna Hyll Sturegymnasiet Halmstad
58 Max von Haartman Mediegymnasiet Nacka Strand
58 Erika Daresjö Europaskolan Luxemburg Luxembourg
57 Martin Frankendahl Danderyds gymnasium Danderyd
57 Jasmine Arnesson Sturegymnasiet Halmstad
56 Filip Ekberg Danderyds gymnasium Danderyd
55 Celie Holmgren ProCivitas gymnasium Helsingborg
55 Ida Lindberg Anderstorpsskolan Skellefteå
55 Lais Santos Kunskapsgymnasiet Västerås
52 Pernilla Franzén Almåsgymnasiet Borås
52 Johan Gustavsson Klara Norra gymnasium Stockholm


Junior
Maximal poäng 96
Kurs 2

91 Joakim Blikstad Danderyds gymnasium Danderyd
76 Olle Ribberheim Åva gymnasium Täby
74 Stefan Lilja Danderyds gymnasium Danderyd
73 Johannes Agstam Danderyds gymnasium Danderyd
71 Hjalmar Eldh Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
71 Björn Thorén Danderyds gymnasium Danderyd
74 Hannes Bredberg Danderyds gymnasium Danderyd
70 Niklas Nordgren Norra Real Stockholm
67 Malte Lindestam Norra Real Stockholm
67 Filip Sjögren Norra Real Stockholm
64 Ellen Hällebrand Gymnasieskolan Spyken Lund
63 Fredrik Barnå Åva gymnasium Täby
60 Elsa Sundin, ES2a Anderstorpsskolan Skellefteå
59 Aletta Csapó Donnergymnasiet Göteborg
59 Leo Karlsson Oinonen Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
59 Johanna Loftäng Donnergymnasiet Göteborg
57 Albert Johansson Åva gymnasium Täby
55 Viktor Holmström Mediagymnasiet Nacka Strand
55 Dennis Jusufovic Gymnasieskolan Spyken Lund
55 Didrik Eriksson Gymnasieskolan Spyken Lund
55 Ebba Richard Gymnasieskolan Spyken Lund
54 Daniel Orén Tibble fristående gymnasium Täby
53 Erik Leffler ProCivitas gymnasium Helsingborg
53 Hilda Hellgren Anderstorpsskolan Skellefteå
52 Adam Törngren Tekniska Gymnasiet Göteborg

Kurs 3

79 Martina Olsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
79 Jonathan Reimertz Soltorgsgymnasiet Borlänge
69 Patrik Hybelius Gymnasieskolan Spyken Lund
66 Linn Rydberg Borgarskolan Malmö
61 Valdemar Crispin Danderyds Gymnasium Danderyd
61 Alice Garnhem Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
57 Gustav Bengtsson Soltorgsgymnasiet Borlänge
53 Hanna Peterson ProCivitas gymnasium Helsingborg
52 Tobias Estreen Danderyds Gymnasium Danderyd
51 Hanna Doostkami Danderyds Gymnasium Danderyd
48 Richard Brenick Mediagymnasiet Nacka Strand
48 Julia Mysliwiec Borgarskolan Malmö
45 Markus Frohm Anderstorpsskolan Skellefteå
45 Måns Johansson Mediagymnasiet Nacka Strand
43 Pauline Johansson Klara Norra gymnasium Stockholm
43 Gabriel Malmer Gymnasieskolan Spyken Lund
42 Henny Hauggaard ProCivitas gymnasium Helsingborg
42 Sofia Gustafsson Anderstorpsskolan Skellefteå
40 Elin Sandberg Wrånge Klara Norra gymnasiu Stockholm

Kurs 4, 5

96 Åke Andersson Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
96 Åke Wettergren Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
91 Eskil Jarlskog Polhemskolan Lund
87 Emma Nimstad Danderyds Gymnasium Danderyd
84 Kevin Zheng Donnergymnasiet Göteborg
82 Axel Ahlqvist Danderyds Gymnasium Danderyd
80 Sarah Tovatt Danderyds gymnasium Danderyd
80 Olov Günther Hanssen Danderyds gymnasium Danderyd
79 Johan Sannemo Danderyds gymnasium Danderyd
78 Daniel Kempe Danderyds gymnasium Danderyd
78 Emil Ledberg Danderyds gymnasium Danderyd
78 Malte Larsson Borgarskolan Malmö
77 Cristoffer Modée Norra Real Stockholm
76 Christian Holm ProCivitas gymnasium Helsingborg
75 Daniel Jacobsson Borgarskolan Malmö
72 Erik Holmberg Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
70 Mattis Tebäck Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
69 Björn J Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
69 Sofia Ryd Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
67 Andreas Hansson Gymnasieskolan Spyken Lund
66 Mårten Waldmann ProCivitas gymnasium Helsingborg
64 Filip Wilke Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
64 Olle Alvin Gymnasieskolan Spyken Lund
62 Joel Ottosson Tullinge gymnasium Tullinge