Kängurun 2013 - resultat

Skapad: 2013-05-15. Ändrad: 2013-08-22  

Kängurun 2013 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss!

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior
Lösningsfrekvenser
Ecolier | Benjamin | Cadet

Ecolier
maximal poäng 72
Åk 3

72 Olle Foucard Flogstaskolan Uppsala
72 Oscar Siberg Käppala skola Lidingö
72 Christoffer Sköld Snäckebergets skola Torslanda
68 Linnea Williamsson Backaskolan Hisings Backa
68 Elmer Mälarhöjdens skola Hägersten
67 Jonah Olson Fjordskolan Onsala
67 Felix Clarentius Toltorpsskolan Mölndal
67 Elin Wallin Vallaskolan Enhörna
67 Hannele Terenius Uppsala musikklasser Uppsala
63 Nils Berg Höglandsskolan Bromma
63 Celvin Aneskans Bränningeskolan Habo
63 Wilmer Filén Flogstaskolan Uppsala
62 Stina Sundin Maltesholmsskolan Hässelby
62 Hilda Hammar Fridnässkolan Västerås
62 Noa Helmetschläger Ekenskolan Anderstorp
62 Colin Cyréus Stråningstorpsskolan Karlskoga
62 Lucas Johansson Snäckebergets skola Torslanda
62 Sara Adolfsson Uppsala musikklasser Uppsala
62 Sofia Rettig Fridnässkolan Västerås
62 Ivar Avelin Flogstaskolan Uppsala


Åk 4

72 Gustav Andersson Rudboda skola Lidingö
72 Simon Kager Rudboda skola Lidingö
72 Selma Lindfors Mattelandet i Esbo Esbo stad
72 Vilhelm Nilsson Thorsson Furubergsskolan Varberg
72 Isak Samuelsson Långbrottsskolan Åtvidaberg
72 Carl Röjare Bregårdsskolan Karlskoga
72 Thyra Zetterman Almby skola Örebro
72 Arvid Ronström Hammarlundens skola Hammarö
72 Matilda Aronsson Karlbergsskolan Vallentuna
72 Rasmus Petterson Bregårdsskolan Karlskoga
68 Simon Witt Metapontum Älvsjö
68 Adam Oskarsson Fagerslättsskolan Nybro
68 Adam Nilsson Sandviksskolan Karlskoga
68 Maja Börjesson Kullens skola Kungälv
68 Adrian Dulic Domarringens skola Uppsala
68 Fabian Wigforss Futuraskolan Sollentuna
68 Hanna Westergren Bälinge skola Bälinge
68 Ville Lindgren Almtunaskolan Uppsala


Benjamin
maximal poäng 84
Åk 5

84 Agnes Månsson Rudbodaskola Lidingö
84 Ivar Källström Futuraskolan Sollentuna
84 Johan Hellkvist Domarringens skola Uppsala
80 Hanna Blomgren Djurgårdsskolan Kristinehamn
80 Pamina Roséen Eiraskolan Stockholm
79 Gustav Rönn Ulrikaskolan Ulricehamn
79 Gustav Åman Kyrkhult skola Kyrkhult
79 Hektor Einarsson Kungsholmens grundskola Stockholm
79 Bernhard Johnsson Brunnsparksskolan Ramlösa
79 Emma Alkbrant Brageskolan Danderyd
77 Milton Pantzar Näsbyparksskolan Täby
77 Matilda Bergström Hedlundaskolan Umeå
76 Filip Lundblad Bråtenskolan Karlskoga
76 Linnea Kallin Kvarnsvedens skola Borlänge
76 Pontus Nilsson Alsike skola Knivsta
76 Gustav Ekman Mulltorps skola Västra Tunhem
76 Malin Rask Furulidsskolan Vallda
76 Axel Schönborg Furulidsskolan Vallda


Åk 6

84 Henning Tollin Engelska skolan Karlstad
84 Isak Åberg Byavångsskolan Tomelilla
84 Ida Svensson-Skog Tärnsjö skola Tärnsjö
84 Thomas Dellwik Täby Friskola Täby
84 Jacob Skarby Kunskapsskolan Enskede
84 Hugo Eberhard Tunaskolan Lund
84 Erika Kalnak Parkskolan Laholm
84 Elin Bjuréus Engelska skolan Karlstad
84 Åke Lindblom Kunskapsskolan Enskede
81 Anja Håkansson Almtunaskolan Uppsala
81 Oscar Tornberg Uppsala musikklasser Uppsala
80 Viktor Erlandsson Hagbyskolan Linköping
80 Edvin Nordling Matteusskolan Stockholm
80 Anna Carlsson Uppsala musikklasser Uppsala
79 Lovisa Bernmark Kungsholmens grundskola Stockholm
79 Julia Moschos Hökensåsskolan Tidaholm
79 Frida Moberg Tingvallaskolan Skene
79 Sara Hansen Sandviksskolan Karlskoga
79 Martin Lamm Krokslättsskolan Mölndal
79 Johanna Dahllund Kramforsskolan Kramfors
79 Mattias Akke Tunaskolan Lund
79 Joline Sundén Hertsöskolan Luleå
79 Amanda Danielsson Hertsöskolan Luleå


Åk 7

84 Hedda Kinnerbäck-Lake Stöpenskolan Skövde
84 Tuva Fors Laröd skola Helsingborg
84 Björn Magnusson Tunaskolan Lund
84 Martin Sederholm Mattelandet i Esbo Esbo stad
84 Oscar Johansson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
84 Gustav Klotz Bjärehovskolan Bjärred
84 Erik Mellstig IES Karlstad
84 Robin Zhou Uppsala musikklasser Uppsala
84 Linnéa Otterheim Milstensskolan Täby
84 Ludvig Dillén Helenelundsskolan Sollentuna
84 Filip Rynkiewicz Metapontum Älvsjö
84 Dennis Svartbäck Mattelandet i Esbo Esbo stad
81 Emma Karin Rhenmann Kunskapsskolan Västerås
81 Lukas Werner Minervaskolan Umeå
81 Ella Brink Centrina Lindholmen Göteborg
81 Olof Boman Österledskolan Karlskoga
81 Anton Nyström IES Karlstad
81 Emil Pettersson Sjöberg Uppsala musikklasser Uppsala
81 Sofie Berglund Helenelundsskolan Sollentuna



Cadet
maximalt möjliga poäng 96
Åk 8

77 Liva Westerback Mattelandet i Esbo Esbo stad
77 Emil Jonback Johan Skytteskolan Älvsjö
76 Nicole Hedblom Birkaskolan Ekerö
74 Gustav Klotz Bjärehovskolan Bjärred
72 Amanda Andersson Stöpenskolan Skövde
71 Johan Tengholm Uppsala musikklasser Uppsala
69 Sarah Aleryd IES Karlstad
69 Ludvig Ehrenspreis Näsbydalskolan Täby
68 Gry Hauge Thorildskolan Kungälv
68 Oskar Söderberg Birkaskolan Ekerö
68 Viktor Martvall IES Karlstad
68 Julia Solhed Näsbydalskolan Täby
67 Mathilda Sandberg Alsike skola Knivsta


Åk 9

86 Klas Andersson Roggeskolan Strängnäs
84 Douglas Persson Engelska skolan Eskilstuna
84 Ellen Ek Malmö Idrottsgrundskola Malmö
82 Olle Ribberheim Näsbydalskolan Täby
82 Mathias Rapeli Andersson Engelska Skolan Eskilstuna
78 Sofia Giljegård Ilandaskolan Karlstad
78 Chenda Zhang Näsbydalskolan Täby
78 Seung Jin Lee Engelska Skolan Eskilstuna
77 Johannes Ridefelt Uppsala Musikklasser Uppsala
77 Oskar Allerstrand Skarpängskolan Täby
77 Miranda Bäckman Skarpängskolan Täby
76 Linus Huldén IES Karlstad
76 Nils Lorentzon IES Karlstad
75 Pontus Lindell Engelska Skolan Eskilstuna
74 Åhman Hjalmar Källängens skola Lidingö
74 Jonna Hesselrud Hedene Lovisedalsskolan Vallentuna


Kurs 1A

50 Anders Bratt Strand utbildningscentrum Nyköping
50 Jack Elvinsson Strand Utbildningscentrum Nyköping
44 Lowe Skog Kattegattgymnasiet Halmstad
43 Jensine Forsell Almåsgymnasiet Borås
42 Ludvig Agardsson Kattegattgymnasiet Halmstad
41 Amanda Öberg Almåsgymnasiet Borås
40 Jesper Arvidsson Kattegattgymnasiet Halmstad
40 Sebastian Pålsson Valhall College Ängelholm
37 Kim Marth Kattegattgymnasiet Halmstad
34 Sandra Ahlberg Valhall College Ängelholm


Kurs 1B

53 Viktor Holmström Mediagymnasiet Nacka Strand
53 Sebastian Balsom Danderyds gymnasium Danderyd
51 Christofer Klerbo Danderyds gymnasium Danderyd
50 Moa Lembke Mediagymnasiet Nacka Strand
49 Marc Sellbom Procivitas gymnasium Helsingborg
46 Vilda Öhlin Mediagymnasiet Nacka Strand
42 Amanda Hemlin Mediagymnasiet Nacka Strand
40 Gulia Rahimova Mediagymnasiet Nacka Strand
38 Victor Bengs Mediagymnasiet Nacka Strand
37 Johanna Nylander Mediagymnasiet Nacka Strand
37 Amanda Lindholm Strand utbildningscentrum Nyköping
37 Pauline Lindholm Mediagymnasiet Nacka Strand
35 Jaqueline Gitliz Schwab Strand utbildningscentrum Nyköping
35 Mattias Joelsson Mediagymnasiet Nacka Strand


Kurs 1C

83 Gustav Bengtsson Soltorgsgymnasiet Borlänge
81 Harald Magnusson Österåkers gymnasium Åkersberga
79 Johannes Svensson Hulebäcksgymnsiet Mölnlycke
79 Martina Olsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
76 Joel Thomsson Högbergsskolan Tierp
76 Jonathan Reimertz Soltorgsgymnasiet Borlänge
75 Frida Tropp Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
71 Jacob Ström Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
69 Lovisa Waldemarsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
67 Ebba Anefjäll Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
67 Tim Eckerström Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
66 Erica Svensson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping

Junior
Maximal poäng 96
Kurs 2, Ma B

92 Åke Wettergren Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
91 Lisa Lokteva Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
81 Daniel Wright Barnabé Danderyds gymnasium Danderyd
66 Sarah Tovatt Danderyds gymnasium Danderyd
64 Martin Hesselborn Norra Real Stockholm
63 Christoffer Modée Norra Real Stockholm
57 Gustav Wangsell Procivitas gymnasium Helsingborg
50 Edwin Broman Alléskolan Hallsberg


Kurs 3, Ma C

64 Erik Holmberg Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
61 Ulme Wennberg Viktor Rydberg gymnasium Stockholm
58 John Pålsson Procivitas gymnasium Helsingborg
57 Thomas Larsson Danderyds gymnasium Danderyd
57 Jakob Martinsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
55 Gustav Larsson-Utas Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
54 Mårten Waldmann Procivitas gymnasium Helsingborg
53 Elin Karlsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
52 Arvid Birgersson Soltorgsgymnasiet Borlänge
52 David Bengtsson Soltorgsgymnasiet Borlänge
50 Gustav Malm Mediagymnasiet Nacka Strand

Kurs 4, 5, Ma D, E

96 Mårten Wiman Danderyds gymnasium Danderyd
83 Måns Magnusson Katedralskolan Lund
78 Emma Nimstad Danderyds gymnasium Danderyd
74 Hampus Lane Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
68 Junyu Gao Malmö Borgarskola Malmö
67 Martin Selin Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
66 Yue Wang Katedralskolan Skara
59 Elias Riedel Gårding Norra Real Stockholm
58 Sergej Engström Norra Real Stockholm
57 Simon Westlund Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
57 Emily Le Gymnasieskolan Spyken Lund