Kängurun 2012 - resultat

Skapad: 2012-05-21. Ändrad: 2014-09-29  

Kängurun 2012 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Här finns även länkar till sidor med lösningsfrekvenser för de olika tävlingsklasserna.

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior | Student

Lösningsfrekvenser
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior |Student

Ecolier
maximal poäng 72
Åk 3

72 Elin Örndahl Uppsala musikklasser Uppsala
72 Erik Edblom Skarpnäcks skola Johanneshov
72 Sam Pettersson Kungsholmens friskola Stockholm
72 Stefan Fjellander Vallaskolan Sala
69 Rasmus Jansson Skarpnäcks skola Johanneshov
68 Ella Gordin Hästöskolan Karlskrona
68 Hanna Beckman Bodestorpsskolan Karlshamn
68 Hugo Molander Utbildning Silverdal Sollentuna
67 Josefine Söderström-Varnäs Fridnässkolan Västerås
67 Linus Sundin Fridnässkolan Västerås
67 Magda Liljedahl Enskedefältets skola Enskede
67 Mio Crona Löttingelundskolan Täby
67 Nora Erkstam Österportskolan Malmö
67 Rasmus Eckhardt Mossleskolan Värnamo


Åk 4

72 Alexander Bohlin Allerums skola Allerum
72 Alexander Eriksson Örsundsbroskolan Örsundsbro
72 Anna Silvander Saltöskolan Karlskrona
72 Anna Öhlin Rimforsa skola Rimforsa
72 Axel Wennerlund Junkaremålsskolan Tranås
72 Carl Persson Sandbackaskolan Kungälv
72 Caroline Karlsson Varnhemsskolan Varnhem
72 Clara Lindberg Hållänget Domsjö
72 Daniel Xia Täby Friskola/Hägernässkolan Täby
72 Elin Nyberg Furulidsskolan Vallda
72 Elvira Sundelöf Friskolan Boken Blentarp
72 Emelie Strömberg Ekebyskolan Djursholm
72 Emil Eld Tingvallaskolan Säffle
72 Emil Grunning Fridaskolan Trollhättan
72 Emilia Sjöberg Rösparksskolan Åmål
72 Erik Forsberg Norra Ängby skola Bromma
72 Felix Ahlgren Näsbyparksskolan Täby
72 Gustaf Larsson Brageskolan Danderyd
72 Gustav Åhman Kyrkhults skola Kyrkhult
72 Inez Fröberg Sunnanängs Montessoriskola, Karlskrona
72 Iris Ehrengren Ekebyskolan Djursholm
72 Ivar Källström Futuraskolan Rådan Sollentuna
72 Jakob Granfors Fryxellska skolan Sunne
72 Jessica Löfvander Lovisedalsskolan Vallentuna
72 Johan Larsson Runbacka skolor Sollentuna
72 Johan Wanre Enskede skola Enskede
72 Jonatan Hellvig Käppala skola Lidingö
72 Jonathan Sandqvist Vittra Jakobsberg Jakobsberg
72 Lilly Hakeskog Tabergsskolan Taberg
72 Lobke Scholten Friskolan Boken Blentarp
72 Lovisa Bokmar Östermalmsskolan Stockholm
72 Maggie Hellström Östermalmsskolan Stockholm
72 Matilda Mattsson Ängaskolan Ystad
72 Melker Fredriksson Nya Elementar Bromma
72 Milton Pantzar Näsbyparksskolan Täby
72 Noa Karlsson Frösve skola Skövde
72 Olle Starrén Kilskolan Sparsör
72 Pontus Palm Varnhemsskolan Varnhem
72 Tilda Lindén Hasslöskolan Hasslö
72 Viktor Sandbacka Mattelandet i Esbo Esbo
72 Vilma Blidner Björlandagården Torslanda
72 Wilma Ellison Scandinavian school Bryssel
72 Wilma Sihlén Dansutskolan Gnesta


Benjamin
maximal poäng 84
Åk 5

79 Leo Gordin Hästöskolan Karlskrona
79 Alvin Westman Holm Uppsala musikklasser Uppsala
76 Thomas Dellwik Täby Friskola Täby
76 Rebecka Haraldsson Viggbyskolan Täby
75 Alexander Gustavsson Gullviveskolan Gislaved
75 Ebba Karlsson Klämmestorpsskolan Mantorp
75 Johanna Dahllund Kramforsskolan Kramfors
75 Tom Knobe Bladins skola Malmö
74 Jacob Cernvall Norrskolan Tranås
74 Philip Lubäck Orlowicz Hammarbyskolan Johanneshov
74 Viktor Rudfeldt Uppsala musikklasser Uppsala
74 Knut Sundin Bladins skola Malmö


Åk 6

84 Andreas Wrife Ekebyskolan Djursholm
84 Petra Nord Carlssons skola Stockholm
80 Gustav Klotz Bjärehovsskolan Bjärred
80 Björn Magnusson Tunaskolan Lund
80 Louise Grönborg Errarps skola Ängelholm
80 Harald Gerhardsen Carlssons skola Stockholm
79 Elsa Liljeholm Minervaskolan Umeå
79 Andrea Cicovic Bergshamraskolan Solna
79 Erik Mellstig I E S Karlstad
79 Nathalie Leman Stråningstorps skola Karlskoga
79 Joseph Tyreman Vasaskolan Djursholm
79 Henrik von Ahn Minervaskolan Umeå
79 Gustav Elmqvist Kungsbergsskolan Linköping


Åk 7

84 Liva Westerback Mattelandet i Esbo Esbo
84 Jesper Rilegård Näsbydalskolan Täby
84 Daniel Similä Vifolkaskolan Mantorp
84 Sandra Hossaini Vasaskolan Skövde
84 Emil Jonback Johan Skytteskolan Älvsjö
84 Oscar Johansson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
84 Erik Karlsson Nordling Rävlanda skola Rävlanda
80 Tuva Linder Minervaskolan Umeå
80 Erik Römpotti Täby friskola Täby
79 Vilde Aanesen Näsbydalskolan Täby
79 Emmy Yin Internationella Montessoriskolan Stockholm
79 Helena Kolte Näsbydalskolan Täby
79 Emelie Wästlund Kunskapsskolan Enskede
79 Hannes Färm S:t Iliansskolan Västerås
79 Lukas Svensson Nolhagaskolan Alingsås
79 Pablo Alonso Villaverde Stöpenskolan Skövde
79 Harald Öhrn Killebäckskolan 247 32 Södra Sandby
79 Karin Allerbring Rålambshovsskolan Stockholm
79 Amanda Broberg Näsbydalskolan Täby
79 Alexander Joelsson Minervaskolan Umeå
79 Erik Estre'n Näsbydalskolan Täby
79 Max Svanholm Internationella Montessoriskolan Stockholm
79 Lovisa Byman S:t Iliansskolan Västerås
79 Anton Billing Rålambshovsskolan Stockholm



Cadet
maximalt möjliga poäng 96
Åk 8

86 Hjalmar Åhman Källängens skola Lidingö
84 Olle Ribberheim Näsbydalskolan Täby
82 Johan Bonnedahl Minervaskolan Umeå
82 Johan Larsson Skarpängsskolan Täby
79 Chenda Zhang Näsbydalskolan Täby
79 Hugo Lindgren Roggeskolan Strängnäs
79 Daniel Persson Näsbydalskolan Täby
76 Daniel Sköldengren Näsbydalskolan Täby
75 Erik Lundell Katarinaskolan Uppsala
74 Anna Neu Internationella engelska skolan Eskilstuna
74 Oskar Allerstrand Skarpängsskolan Täby
73 Alf Söderberg Forsenskolan Tidaholm
73 Anna Jonasson Fridaskolan Vänersborg
73 Johanna Lodin Internationella engelska skolan Eskilstuna


Åk 9

96 Lisa Lokteva Kunskapsskolan Enskede
88 Simon Eriksson Gillbo skola Sollentuna
86 Marc Jirström Slottsstadens skola Malmö
84 George Henriksson Raoul Wallenbergskolan Bromma
81 Hilda Engelbrektsson Kunskapsskolan Enskede
80 Daniel Dalbom Internationella engelska skolan Karlstad
79 Louise Bäck Gislaved Montessoriskola Gislaved
78 Björn Elwin Näsbydalskolan Täby
78 Elias Nirvin Överumsskolan Överum
78 Daniel Wallberg Loos Skola Los
77 Emil Kroll lindh Johan Skytteskolan Älvsjö
76 Daniel Orén Näsbydalskolan Täby


Gymnasiet

87 Erik Holmberg Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
86 Gustav Larsson Utas Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
76 Mårten Waldmann ProCivitas priv gymnasium Helsingborg
72 Emma Persson Europaskolan Luxemburg
71 Jesper Jonsson Gislaveds gymnasium Gislaved
71 Annika Florén Hulebäcksgymnasiet Härryda
71 Viktor Jonsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping

Junior
Maximal poäng 96
Kurs 2C

67 Gustav Malm Mediagymnasiet Nacka
67 Markus Haux Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
66 Viktor Arthuis Franska skolan Stockholm
64 Olov Günther Hanssen Danderyds gymnasium Danderyd
63 Markus Hector Åva gymnasium Täby


Kurs C

83 Albin Tärnåsen Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
69 Irma Håkansson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
66 Matilda Nilsson Åva gymnasium Täby
65 Henrik Phan Malmö Borgarskola Malmö


Student
Maximal poäng 96
MaD

61 Pontus Nordin Minerva gymnasium Umeå
56 Georg Bökman Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
56 William Fredriksson Björknäsgymnasiet Boden


MaE

87 Mårten Wiman Danderyds gymnasium Danderyd
72 Tor Molin Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
64 Henrik Olsson Åva gymnasium Täby