Kängurun 2012 - resultat

Skapad: 2012-05-21. Ändrad: 2014-09-29  

Kängurun 2012 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Här finns även länkar till sidor med lösningsfrekvenser för de olika tävlingsklasserna.

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior | Student

Lösningsfrekvenser
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior |Student

Ecolier
maximal poäng 72
Åk 3

72Elin ÖrndahlUppsala musikklasserUppsala
72Erik EdblomSkarpnäcks skolaJohanneshov
72Sam PetterssonKungsholmens friskolaStockholm
72Stefan FjellanderVallaskolanSala
69Rasmus JanssonSkarpnäcks skolaJohanneshov
68Ella GordinHästöskolanKarlskrona
68Hanna BeckmanBodestorpsskolanKarlshamn
68Hugo MolanderUtbildning SilverdalSollentuna
67Josefine Söderström-VarnäsFridnässkolanVästerås
67Linus SundinFridnässkolanVästerås
67Magda LiljedahlEnskedefältets skolaEnskede
67Mio CronaLöttingelundskolanTäby
67Nora ErkstamÖsterportskolanMalmö
67Rasmus EckhardtMossleskolanVärnamo


Åk 4

72Alexander BohlinAllerums skolaAllerum
72Alexander ErikssonÖrsundsbroskolanÖrsundsbro
72Anna SilvanderSaltöskolanKarlskrona
72Anna ÖhlinRimforsa skolaRimforsa
72Axel WennerlundJunkaremålsskolanTranås
72Carl PerssonSandbackaskolanKungälv
72Caroline KarlssonVarnhemsskolanVarnhem
72Clara LindbergHållängetDomsjö
72 Daniel XiaTäby Friskola/HägernässkolanTäby
72 Elin NybergFurulidsskolanVallda
72 Elvira SundelöfFriskolan BokenBlentarp
72 Emelie StrömbergEkebyskolanDjursholm
72 Emil EldTingvallaskolanSäffle
72 Emil GrunningFridaskolanTrollhättan
72 Emilia SjöbergRösparksskolanÅmål
72 Erik ForsbergNorra Ängby skolaBromma
72 Felix AhlgrenNäsbyparksskolanTäby
72 Gustaf LarssonBrageskolanDanderyd
72 Gustav ÅhmanKyrkhults skolaKyrkhult
72 Inez FröbergSunnanängs Montessoriskola,Karlskrona
72 Iris EhrengrenEkebyskolanDjursholm
72 Ivar KällströmFuturaskolan RådanSollentuna
72 Jakob GranforsFryxellska skolanSunne
72 Jessica LöfvanderLovisedalsskolanVallentuna
72 Johan LarssonRunbacka skolorSollentuna
72 Johan WanreEnskede skolaEnskede
72 Jonatan HellvigKäppala skolaLidingö
72 Jonathan SandqvistVittra JakobsbergJakobsberg
72 Lilly HakeskogTabergsskolanTaberg
72 Lobke ScholtenFriskolan BokenBlentarp
72 Lovisa BokmarÖstermalmsskolanStockholm
72 Maggie HellströmÖstermalmsskolanStockholm
72 Matilda MattssonÄngaskolanYstad
72 Melker FredrikssonNya ElementarBromma
72 Milton PantzarNäsbyparksskolanTäby
72 Noa KarlssonFrösve skolaSkövde
72 Olle StarrénKilskolanSparsör
72 Pontus PalmVarnhemsskolanVarnhem
72 Tilda LindénHasslöskolanHasslö
72 Viktor SandbackaMattelandet i EsboEsbo
72 Vilma BlidnerBjörlandagårdenTorslanda
72 Wilma EllisonScandinavian schoolBryssel
72 Wilma SihlénDansutskolanGnesta


Benjamin
maximal poäng 84
Åk 5

79Leo GordinHästöskolanKarlskrona
79Alvin Westman HolmUppsala musikklasserUppsala
76Thomas DellwikTäby FriskolaTäby
76Rebecka HaraldssonViggbyskolanTäby
75Alexander GustavssonGullviveskolanGislaved
75Ebba KarlssonKlämmestorpsskolanMantorp
75Johanna DahllundKramforsskolanKramfors
75Tom KnobeBladins skolaMalmö
74Jacob CernvallNorrskolanTranås
74Philip Lubäck OrlowiczHammarbyskolanJohanneshov
74Viktor RudfeldtUppsala musikklasserUppsala
74Knut SundinBladins skolaMalmö


Åk 6

84Andreas WrifeEkebyskolanDjursholm
84Petra NordCarlssons skolaStockholm
80Gustav KlotzBjärehovsskolanBjärred
80Björn MagnussonTunaskolanLund
80Louise GrönborgErrarps skolaÄngelholm
80Harald GerhardsenCarlssons skolaStockholm
79Elsa LiljeholmMinervaskolanUmeå
79Andrea CicovicBergshamraskolanSolna
79Erik MellstigI E SKarlstad
79Nathalie LemanStråningstorps skolaKarlskoga
79Joseph TyremanVasaskolanDjursholm
79Henrik von AhnMinervaskolanUmeå
79Gustav ElmqvistKungsbergsskolanLinköping


Åk 7

84Liva WesterbackMattelandet i EsboEsbo
84Jesper RilegårdNäsbydalskolanTäby
84Daniel SimiläVifolkaskolanMantorp
84Sandra HossainiVasaskolanSkövde
84Emil JonbackJohan SkytteskolanÄlvsjö
84Oscar JohanssonFriskolan SvettpärlanKarlskrona
84Erik Karlsson NordlingRävlanda skolaRävlanda
80Tuva LinderMinervaskolanUmeå
80Erik RömpottiTäby friskolaTäby
79Vilde AanesenNäsbydalskolanTäby
79Emmy YinInternationella MontessoriskolanStockholm
79Helena KolteNäsbydalskolanTäby
79Emelie WästlundKunskapsskolanEnskede
79Hannes FärmS:t IliansskolanVästerås
79Lukas SvenssonNolhagaskolanAlingsås
79Pablo Alonso VillaverdeStöpenskolanSkövde
79Harald ÖhrnKillebäckskolan247 32 Södra Sandby
79 Karin AllerbringRålambshovsskolanStockholm
79 Amanda BrobergNäsbydalskolanTäby
79 Alexander JoelssonMinervaskolanUmeå
79 Erik Estre'nNäsbydalskolanTäby
79 Max SvanholmInternationella MontessoriskolanStockholm
79 Lovisa BymanS:t IliansskolanVästerås
79 Anton BillingRålambshovsskolanStockholm



Cadet
maximalt möjliga poäng 96
Åk 8

86Hjalmar ÅhmanKällängens skolaLidingö
84Olle RibberheimNäsbydalskolanTäby
82Johan BonnedahlMinervaskolanUmeå
82Johan LarssonSkarpängsskolanTäby
79Chenda ZhangNäsbydalskolanTäby
79Hugo LindgrenRoggeskolanSträngnäs
79Daniel PerssonNäsbydalskolanTäby
76Daniel SköldengrenNäsbydalskolanTäby
75 Erik LundellKatarinaskolanUppsala
74 Anna NeuInternationella engelska skolanEskilstuna
74 Oskar AllerstrandSkarpängsskolanTäby
73 Alf SöderbergForsenskolanTidaholm
73 Anna JonassonFridaskolanVänersborg
73 Johanna LodinInternationella engelska skolanEskilstuna


Åk 9

96Lisa LoktevaKunskapsskolanEnskede
88Simon ErikssonGillbo skolaSollentuna
86Marc JirströmSlottsstadens skolaMalmö
84George HenrikssonRaoul WallenbergskolanBromma
81Hilda EngelbrektssonKunskapsskolanEnskede
80Daniel DalbomInternationella engelska skolanKarlstad
79Louise BäckGislaved MontessoriskolaGislaved
78Björn ElwinNäsbydalskolanTäby
78 Elias NirvinÖverumsskolanÖverum
78 Daniel WallbergLoos SkolaLos
77 Emil Kroll lindhJohan SkytteskolanÄlvsjö
76 Daniel OrénNäsbydalskolanTäby


Gymnasiet

87Erik HolmbergErik DahlbergsgymnasietJönköping
86Gustav Larsson UtasErik DahlbergsgymnasietJönköping
76Mårten WaldmannProCivitas priv gymnasiumHelsingborg
72Emma PerssonEuropaskolanLuxemburg
71Jesper JonssonGislaveds gymnasiumGislaved
71Annika FlorénHulebäcksgymnasietHärryda
71Viktor JonssonErik DahlbergsgymnasietJönköping

Junior
Maximal poäng 96
Kurs 2C

67Gustav MalmMediagymnasietNacka
67Markus HauxHvitfeldtska gymnasietGöteborg
66Viktor ArthuisFranska skolanStockholm
64Olov Günther HanssenDanderyds gymnasiumDanderyd
63Markus HectorÅva gymnasiumTäby


Kurs C

83Albin TärnåsenErik DahlbergsgymnasietJönköping
69Irma HåkanssonErik DahlbergsgymnasietJönköping
66Matilda NilssonÅva gymnasiumTäby
65 Henrik PhanMalmö BorgarskolaMalmö


Student
Maximal poäng 96
MaD

61Pontus NordinMinerva gymnasiumUmeå
56Georg BökmanHvitfeldtska gymnasietGöteborg
56William FredrikssonBjörknäsgymnasietBoden


MaE

87Mårten WimanDanderyds gymnasiumDanderyd
72Tor MolinEhrensvärdska gymnasietKarlskrona
64Henrik OlssonÅva gymnasiumTäby