Kängurun 2011 - resultat

Skapad: 2011-05-03. Ändrad: 2011-06-08  

Kängurun 2011 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Här finns även länkar till sidor med lösningsfrekvenser och procentuell poängfördelning för de olika tävlingsklasserna.

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Junior | Student

Lösningsfrekvenser och procentuell poängfördelning
Ecolier | Benjamin | Cadet | Gymnasiets tävlingsklasser |

Antal registrerade deltagare ...

Ecolier
Åk 3

72 Ivar Källström Futuraskolan Rådan Sollentuna
72 Teodor Morfeldt- Gadler Ljungbackens skola Lidingö
72 Elin Grahn Friskolan Metis Skara
72 Samuel Dahlström Kungsbroskolan Tidaholm
72 Axel Kierkegaard Käppala skola Lidingö
72 Samuel Svahn Vittra i Jakobsberg Järfälla
72 Klara Ruke Brageskolan Enebyberg
72 Emma Alkbrant Brageskolan Enebyberg
69 Patrik Johansson Lidåkerskolan Lidköping
69 Ella Björck Hedeskolan Kungsbacka
69 Johanna Persson Klämmestorpsskolan Mantorp
69 Carl Joelsson Futuraskolan Rådan Sollentuna
69 Jonatan Hellvig Käppala skola Lidingö


Åk 4

72 Joakim Aus Ugglums skola Sävedalen
72 Viktor Conradsson Brageskolan Enebyberg
72 Karin Magnusson Uppsala musikklasser Uppsala
72 Selma Gumelius Resarö skola Vaxholm
72 Karl Lindman Mårdaklev skola Mårdaklev
72 Erik Sånemyr Norra Ängby skola Bromma
72 Jacob Nilsson Löttingelundsskolan Täby
72 Emma Sjöhage Löttingelundsskolan Täby
72 Peter Wiberg Löttingelundsskolan Täby
72 Elli Malm Alléskolan Landskrona
72 Adam Jahnfors Enskede skola Enskede
72 Isak Åberg Byavångsskolan Tomelilla
72 Samuel Leskinen Vessigebroskolan Vessigebro
72 Hugo Wretling Rödabergsskolan Stockholm
72 Nicholas Niemen Franska skolan Stockholm
72 Lucas Erlandson Fiskebäcksskolan V Frölunda
72 Viktor Löthgren Lindöskolan Kalmar
72 Ellen Nordström Karlskrona Montessori-friskola Karlskrona
72 Benjamin Arnborg Bernhold Högalidsskolan Stockholm
72 Agnes Wilhelmsson Carlssons skola Stockholm
72 Ida Svensson-Skog Tärnsjö skola Tärnsjö
72 Edvin Dannäs Södra skolan Åmål
72 Olle Blomstedt Hässelby Villastads skola Hässelby
72 Elias Lindner Mölltorpsskolan Mölltorp
72 Johan Johannisson Lundquist Helenelundskolan Sollentuna
72 Daniele Evangelista Folkparksskolan Norrköping
72 Erika Kalnak Parkskolan Laholm
72 Towa Bengtsson Malmborg Ängaboskolan Alingsås
72 Sarah Murkes Hillelskolan Stockholm
72 Anna Höglund Montessoriskolan Polstjärnan Billdal
72 Katja Olsson Adolf Fredriks musikklasser Stockholm
72 Tora Kaijser Adolf Fedriks musikklasser Stockholm
72 Oscar Ivarsson Kungsbroskolan Tidaholm
72 Sofia Ejeskär Ugglums Skola Sävedalen
72 Edvin Granath Jämting Svartåskolan Aneby
72 Erik Lenander Igelboda skola Saltsjöbaden
72 Elicia Jönsson Gruvrisskolan Falun
72 August Näsman Viggbyskolan Täby
72 Anton Drugge Bruksskolan Höganäs
72 Sofia Henrikson Löddesnäskolan
72 Anders Lönnstedt Saltsjö-Duvnäs skola Saltsjö-Duvnäs
72 Tove Lundberg Enskede skola Enskede
72 Filip Nygren Karlbergsskolan Vallentuna
72 Helena Byttner Sandviksskolan Karlskoga
72 Axel Wolf Bodestorpsskolan Karlshamn
72 Johanna Dahllund Kramforsskolan Kramfors
72 Simon Börjesson Toltorpsskolan Mölndal
72 Rasmus Jämterud Hedvig Eleonora skola Stockholm
72 Sebastian Thorberg Björkestaskolan Nykvarn
72 Nova Magnuzohn Ankarskolan Träslövsläge
72 Kim Edvinsson Slöingeskolan Slöinge
72 Hanna Lindberg Kyrkskolan Halmstad
72 Brandon Gartner Hamreskolan Västerås
72 Ellie Byström Norra Ängby skola Bromma
72 Molly Wellander Adolf Fedriks musikklasser Stockholm
72 Linus Envall Norra Ängby skola Bromma
72 Emmy Sandell Friggaskolan Östersund

 


Benjamin
Åk 5

84 Gustav Klotz Bjärehovsskolan Bjärred
84 Emil Remmelgas Björlandagården Torslanda
84 Oskar Johansson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
79 Ida Lindström Skönsmons skola Sundsvall
79 Gustaf Bergmark Rudboda skola Lidingö
79 Sofie Berglund Tegelhagens skola Sollentuna
79 Arvid Lunnemark Djupadalsskolan Limhamn
77 Marcus Jernberg Långbrodalsskolan Älvsjö
77 Alexandru Golic Tyska skolan Göteborg
76 Emma-Karin Rehnman Piltorpsskolan Västerås
75 Svante Sandblom Örbyskolan Älvsjö
75 Oscar Hallberg Klockargårdskolan Broaryd
75 Hanna Berg Varnhemsskolan Varnhem
75 Jakob Riecken Skogshöjdens skola Trollhättan
75 Erik Pantzar Skönsmons skola Sundsvall


Åk 6

84 Anton Cakste Kevingeskolan Danderyd
84 Mirja Granfors Fryxellska skolan Västerås
84 Idun Cedeberg Brageskolan Enebyberg
84 Adam Rosvall Väringaskolan Sigtuna
84 Johan Lamm Krokslättsskolan Mölndal
84 Robin Göransson Lindesborgsskolan Tomelilla
84 Niklas Nygård Hallsta skola Hallstavik
84 Samuel Messner Järla skola Nacka
84 Hanna Gutemar Rilegård Ekebyskolan Djursholm
84 Oscar Duell Rostaskolan Örebro
84 Edwin Segerros Brageskolan Enebyberg
84 Viktor Pålsson Hallsta skola Hallstavik
84 Anton Cakste Kevingeskolan Danderyd


Åk 7

84 Oskar Johansson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
84 Sofia Giljegård Ilandaskolan Karlstad
84 Tove Lagerkvist Kunskapsskolan Enskede
84 Ludvig Kratzert Futuraskolan Bergtorp Täby
84 Linus Huldén Engelska skolan Karlstad
84 Isaak Tiselius Vallentuna friskola Vallentuna
84 Hanna Skytt St:Ilians skola Västerås
84 Patrik Svensson Kumla skola
84 Jonna Hesselrud Hedene Lovisedalsskolan Vallentuna
84 Jacob Eriksson Norsjöskolan Norsjö
84 Elina Arvidsson Stöpenskolan Skövde
84 Fredrik Burmester Mörbyskolan Danderyd
84 Ylva Modahl Johansytteskolan Älvsjö
84 Pontus Sjöstrand Nya Påvelundsskolan Västrafrölunda
84 Adam Wisam Rinkebyskolan Spånga
84 Oskar Allerstrand Skarpängsskolan Täby
84 Fredrik Bixo Kumla skola
84 Michaella Papaioannou Rinkebyskolan Spånga
84 Heba Bakhouche Rinkebyskolan Spånga



Cadet
Åk 8

96 Toomas Liiv Estniska skolan Stockholm
91 Christoffer Lindbom Nyvångskolan Dalby
89 August Djuphammar Eklidens skola Nacka
84 Gustav Klotz Bjärehovsskolan Bjärred
83 Åke Wettergren Sörgårdsskolan Mölndal
81 Julia Carlsson Skrantaskolan Karlskoga
81 David Andreasson Kristinebergskolan Åmål
78 Sarah Tovatt Mörbyskolan Danderyd
77 Lukas Nyström Engelska skolan Karlstad
77 Joakim Ekvall Kunskapsskolan Enskede
77 Viktor Molde Källängens skola Lidingö
74 Fabian De Wachter Dackeskolan Tingsryd
74 Elin Wilhelmsson Nyvångskolan Dalby
74 Frida Larsson Takman Kristinebergskolan Åmål
74 Leon Li Persson Kunskapsskolan Enskede


Åk 9

96 Garbwoski Viktor Rinkebyskolan Spånga
96 Jad Mahmod Rinkebyskolan Spånga
86 Wilmer Wallin Raoul Wallenbergskolan Bromma
84 Olav Gynther-Hansen Näsbydalskolan Täby
83 Delil Bindal Vallåsskolan Halmstad
81 Siri Werkelin Solbergaskolan Visby
81 Marcus Häggbom Raoul Wallenbergskolan Bromma
80 Karolin Löfvenborg Vallentuna friskola Vallentuna
79 Ulme Wennberg Björknässkolan Saltsjö-Boo
78 Gustav Eriksson Montessoriskolan Globen Alingsås
78 Daniella Nasr Johannesskolan Malmö
78 Ida Samnegård Källängens skola Lidingö


Kurs A

82 Haris Alagic Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
81 Gustav Andersson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
81 Elin Skarp Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
79 Erik Hedenbo VBU Ludvika
77 Paul Pascalau Åva gymnasium Täby
76 Arvid Bergstedt Åva
75 Edevik, Carl Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
74 Ellen Sågfors Ecole Europeenne Bryssel
74 Kalle Johansson Alströmergymnasiet Alingsås
73 Jesper Savborg Klara Norra Stockholm
73 Dahlkild Martin Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
72 Kristensson Emanuel Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
72 Philip Åberg Kattegattgymnasiet Halmstad
72 Hubert Drzyzgiewicz Malmö Borgarskola Malmö
72 Irshad Thanvi Elektrikergymnasiet Hägersten
72 Miriam Matthiessen Ecole Europeenne Bryssel

 


Junior
Kurs B

84 Jean André Moreno Danderyds gymnasium Danderyd
68 Simon Westlund Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
66 Kristoffer Hällkvist Soltorgsgymnasiet Borlänge
63 Oskar Nilsson Luleå gymnasieskola Luleå
63 Albin Gummesson Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
62 Hanna Järpehult Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
62 Thomas Jansson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
61 Albin Pålsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
60 Tove Forshällen Alléskolan Hallsberg
59 Viktoria Yurgens Kitas Gymnasium Göteborg


Kurs C

77 Martin Olsson Åva gymnasium Täby
74 Henrik Olsson Åva gymnasium Täby
72 Samuel Zackrisson Åva gymnasium Täby
70 Olga Axell Danderyds gymnasium Danderyd
68 Anton Fredriksson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
67 Sebastian Magnusson Danderyds gymnasium Danderyd
66 Kim Lidfors Bergslagsskolan Karlskoga
63 Kalle Dramstad Franska skolan Stockholm
63 Johanna Källström Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
63 Linn Appelkvist Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
60 Isak Lundkvist Tullängsskolan Örebro
60 Anna Lundgren Högbergsskolan Tierp
59 Peter Jonsson Ehrensvärdska Karlskrona
59 Isabella Niemi Luleå gymnasieskola Luleå

 

Student
Kurs D

62 Petter Restadh Danderyds gymnasium Danderyd
56 Linda Holmkvist Luleå gymnasieskola Luleå
55 Nelson Härdelin Grycksboskolan
55 Hampus Månefjord Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
54 Alexander Lötvall Kitas gymnasium Göteborg
52 Adrian Pålsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
51 Simon Nilsson Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
50 Elin Ahl Alléskolan Hallsberg
49 John Litborn Soltorgsgymnasiet Borlänge
48 David Karlsson Alléskolan Hallsberg
48 Anton Älgmyr Alléskolan Hallsberg


Kurs E

74 Mårten Wiman Danderyds gymnasium Danderyd
68 Tor Molin Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
62 Ida Arvidsson Polhemskolan Lund
62 Meciej Malecki Ehrensvärdska gymnasiet Karlskrona
61 Emma Nordhamn Lundellska Uppsala
61 Erland Arctaedius Danderyds gymnasium Danderyd
60 Torkel Loman Spyken Lund
60 Andreas Zachau Proivitas Gymnasium Helsingborg
59 Alexander Gabrowski Alströmergymnsiet Alingsås
58 Fanny Viksten Luleå gymnasieskola Luleå
57 Jonatan Lindström Luleå gymnasieskola Luleå