Kängurun 2010 - resultat

Skapad: 2010-05-17. Ändrad: 2010-12-16  

Kängurun 2010 - resultat

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Här finns även länkar till sidor med lösningsfrekvenser och procentuell poängfördelning för de olika tävlingsklasserna.

Tävlingsresultat
Ecolier | Benjamin | Cadet | Cadet för gymnasiet | Junior | Student

Lösningsfrekvenser och procentuell poängfördelning
Ecolier | Benjamin | Cadet | Gymnasiets tävlingsklasser |

Analys av resultaten [pdf-filer]
Ecolier | Benjamin | Cadet, Cadet för gymnasiet | Junior | Student |

Ecolier
Åk 3

69 Tobias Ohlsson Bååth Västervängskolan Landskrona
68 Tove Lundberg Enskede skola Enskede
64 Ella Dimholt Solfagraskolan Huddinge
64 Gustaf Vilén Björngårdsskolan Stockholm
64 Alice Danielsson Löddesnässkolan Bjärred
63 Thomas Dellwik Gribbylundsskolan Täby Friskola Täby
63 Martin Siberg Käppala skola Lidingö
63 Filip Landin Kärralundsskolan Göteborg
62 Gustav Thorén Erikslundsskolan Täby
62 Tommie van Klaveren Kyrkhedens skola Ekshärad
61 Carl Lannerhjelm Södra Ängby Skola Bromma
60 Viking Forssberg Viggbyskolan Täby
60 Zaq Sawyer-Coffey Johannes skola Stockholm
60 Simon Börjesson Toltorpsskolan Mölndal
60 Fabian Harling Myggenässkolan Myggenäs
60 Martin Vallin Skallbergsskolan Västerås
60 Clara Wetterqvist Enskede skola Enskede
60 Simon Klang Enskede skola Enskede
60 Emil Falk Solfagraskolan Huddinge
60 Tintin Fåhraeus Nyberg Bergsundsskolan Stockholm



Åk 4

72 Ludwig Åberg Myrängsskolan Täby
72 Enya Arvidsson Hasslöskolan Hasslö
72 Alexander Mengarelli Vänge skola Vänge
72 Arvid Lunnemark Djupadalsskolan Limhamn
72 Gustav Klotz Enhet Bjärehov Bjärred
69 Ida Swartling Tyresö skola Tyresö
69 Karin Lindberg Olovslundskolan Järfälla
69 Isac Tollstoy Katrinedalsskolan Karlskoga
69 Selma Antonsson Kärralundsskolan Göteborg
69 Saga Färnsten Eiraskolan Stockholm
69 Simon Björndahl Konjhodzic Katrinedalsskolan Karlskoga
68 Oscar Johansson Friskolan Svettpärlan Karlskrona
68 Marcus Örjes Bergvretenskolan Enköping
68 Albin Grundström Vist skola Sturefors
68 Tilda Berensson Björlandagården Torslanda
68 David Loggin Kyrkskolan Värmdö

 


Benjamin
Åk 5

84 Marcus Davidsson Solfagraskolan Huddinge
81 Anders Magnusson Landvetterskolan Landvetter
79 Martin Gordon franserudsskolan Bengtsfors
77 Henrik Kultala Södra Ängby skola Bromma
76 Teodor Elmfeldt Nya Elementar Bromma
75 Sacharias Sela Nyhemsskolan Halmstad
75 Julia Lövgren Segeltorpsskolan Segeltorp
75 Erik Sköld Gärdesskolan Sollentuna
74 Linnéa Lindström Tyresö skola
74 Ebba Andreasson Norrskolan Uddevalla
74 Camilla Sandberg Hammarlundens skola Hammarö
72 Mathilda Sandberg Alsike skola Knivsta
72 Alexander Bodin Byttorpskolan Borås
72 Marcus Haevaker Hammarlundens skola Hammarö
71 Julia Ström Ulrikaskolan Ulricehamn
71 Linnea Dubois Fastebolskolan Järfälla
71 Gustaf Ekblom Brageskolan Enebyberg
71 Oskar Andersson Tyresö skola Tyresö
71 Disa Ullberg Brageskolan Enebyberg


Åk 6

84 William Seth-Wenzell Järla skola Nacka
84 Jakob Vinkås Gullviveskolan Gislaved
84 Karez Rasheed Bussenhusskolan Spånga
84 Agnes Lundborg Ander Lilla Samskolan Göteborg
81 Teodor Linder Skärgårdsskolan Holmsund
80 Axel Pettersson Löddesnässkolan Bjärred
80 Ellen Ryckenberg Strömslundsskolan Trollhättan
79 David Fransson Timsfors skola Markaryd
79 Isak Ohlsson-Ångnell Rödabergsskolan Stockholm
79 Elin Johansson Furuparksskolan Luleå
79 Emilia Johannesson Rösparksskolan Åmål
79 Herman Sollerman Hannaskolan Örebro
79 Simon Wikström Enslövsskolan Åled
79 David Skretting Lilla Samskolan Göteborg
79 Evelina Borg Katrinedalsskolan Karlskoga
77 David Carpenfelt Svenska skolan London
76 Viktor Widholm Järla skola Nacka
76 Tove Froste-Myrin Rödabergsskolan Stockholm
76 Olle Ribberheim Näsbydalskolan Täby
75 Maja Eneström Brageskolan Enebyberg
75 Sofia Giljegård Stodeneskolan Karlstad
74 Johan Holmqvist Löddesnässkolan Bjärred
74 Daniel Sköldengren Näsbydalskolan Täby
74 Hampus Andersson Kungshamns skola Kungshamn
74 Axel von Keyserlink Adolf Fredriks musikklasser Stockholm


Åk 7

84 Åke Andersson Drakbergsskolan Västra Frölunda
84 Frida Larsson Takman Kristinebergskolan Åmål
84 Jonatan Sandgren Hannaskolan Örebro
84 Axel Syren Bjärehovskolan Bjärred
80 Lukas Nyström Internationella Engelska Skolan Karlstad
80 Alexander Christiansson Kunskapsskolan Lund
80 Louise Bäck Gislaved montessorifriskola Gislaved
80 Elmi Ismahan Rinkebyskolan Spånga
80 Oskar Berg Genarps skola Genarp
80 Jan Brifkani Rinkebyskolan Spånga
80 Anders Berggren Europaskolan Stockholm
80 Jacob Claesson Internationella engelska skolan Enskede
79 Carl William Engström Nya tidens Montessoriskola Täby
79 Henriksson George Raoul Wallenberg-skolan Bromma
79 Kajsa Wahlgren Gröndalsskolan Värnamo
79 Dante Sandgren Nya Påvelundsskolan Västra Frölunda
79 Arvid Runvik Domnarvets skola Borlänge
79 Paula Fritzdorf Södra Ängby skola Bromma
79 Lisa Leonardsson Fribergaskolan Danderyd
79 Moa Bengtsson Fröberg Östlyckeskolan Alingsås
79 Lisa Lokteva Kunskapsskolan Borås
77 Hilda Engelbrektsson Kunskapsskolan Borås
77 My Bodin Internationella Engelska Skolan Karlstad
77 Hilda Engelbrektsson Kunskapsskolan Borås
76 Martin Lindstam Näsbydalskolan Täby
76 AdamWidelund Vasaskolan Skövde
76 David Rothman Kronoberg Skola Växjö
76 Elviira Brenner Balder/Nannaskolan Uppsala
76 Marek Nowakowski Fagrabäckskolan Växjö
76 Loke Stenström Fribergaskolan Danderyd
76 Fabrice Suh Slottsstadens skola Malmö



Cadet
Åk 8

80 Nashuan Behjet Rinkebyskolan Spånga
79 Jad Mahmod Rinkebyskolan Spånga
76 Olof Gynther-Hansen Näsbydalskolan Täby
76 Felix Gudéhn Raoul Wallenbergskolan skolan Bromma
75 Emma Nilsson Tengstrand Torsviks skola Lidingö
75 Oskar Sjökvist Gransäterskolan Bålsta
74 Emil Granqvist Myrsjöskolan Saltsjö Boo
72 Ulme Wennberg Björknässkolan Saltsjö-Boo
71 Johannes Ålander Örsundsbroskolan Örsundsbro
71 Sara Nilsson Tengstrand Torsviks skola Lidingö
70 Karolin Löfvenborg Vallentuna Friskola Vallentuna
69 Jesper Nilsson Internationella Engelska Skolan Karlstad
68 Ludwig Waldell Söderfjärdsskolan Vaxholm
68 Charlotte Niemeyer Sjöängsskolan Älvsjö
68 Ali Mohamed Abdirisak  Raoul Wallenbergskolan skolan Bromma
68 Iiristo Johannes  Raoul Wallenbergskolan skolan Bromma
67 Ida Samnegård Källägens skola Lidingö
67 Markus Fransson Röbroskolan Storuman
67 Sebastian Bergström Montessoriskolan Globen Alingsås
66 Maja Håkansson Nyvångskolan Dalby
66 Edvin Einarsson Vidåkersskolan Vingåker
66 Elin Olivecrona Erikson Gruvrisskolan Falun
66 Erik Fallberg Balder/Nanna Uppsala
66 Vidar Palmér Fribergaskolan Danderyd
66 David Larsson Internationella Engelska Skolan Karlstad
66 Daniel Bond Gruvrisskolan Falun



Åk 9

84 Almedina Alic, Sara Mejaddam Rinkebyskolan Spånga
84 Mona Adlouni Rinkebyskolan Spånga
80 Markus Olsson Bjärehovskolan Bjärred
79 Jacob Göransson Källängens skola Lidingö
79 David Kuuse Rävlanda skola Rävlanda
79 Nellie Duhs Bruksskolan Höganäs
76 Johan Sjöblom Vallentuna Friskola Vallentuna
76 Elin Näsholm Sörlidenskolan Örnsköldsvik
76 Ebba Eliasson Nya Påvelundsskolan Västra Frölunda
76 Therese Kustvall Larsson Källängens skola Lidingö
76 Linnea Lindh Bruksskolan Höganäs
75 Josef Fjellander Åsenskolan Anderstorp
74 Erik Larsson Alsike skola Knivsta
74 Sofia Gullin Klinteskolan Klintehamn
73 Erik Mellberg Bjärehovskolan Bjärred
72 Johannes Högbom Raoul Wallenbergskolan skolan Bromma
72 Pontus Mjöberg Näsbydalskolan Täby
72 Marcus Söderberg Näsbydalskolan Täby

 

Cadet för gymnasiet

82 Joel Svensson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
80 Emil Bornerheim Ehrensvärdska Gymnasiet Karlskrona
80 William Johnsson Ehrensvärdska Gymnasiet Karlskrona
77 Tobias Sundman Lundellska skolan Uppsala
77 Elinor Asp Tauni Lillerudsgymnasiet Vålberg
76 Pontus Nilsson elektrikergymnasiet Hägersten
76 Pontus Karlsson Kunskapsgymnasiet Uppsala
74 Albin Pålsson Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
74 Gustav Demmelmaier Lundellska skolan Uppsala
73 Sebastian Ståhl Skolstaden Helsingborg
73 Erik Krantz Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke
70 Carl Eriksson Westerlundska Gymnasiet Enköping
69 Rebecca Landö Bergslagsskolan Karlskoga
69 Tina Bergholm Danderyds Gymnasium Danderyd
69 Viktor Andersson Lillerudsgymnasiet Vålberg
69 Elin Silen Westerlundska Gymnasiet Enköping
69 Kim Lidfors Bergslagsskolan Karlskoga
68 Emma Kempe Skolstaden Helsingborg
68 Ingifridh Kjellberg Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke
66 Amandus Axelsson VBU Högbergsskolan Ludvika
66 Christopher Åkersten Göteborgs Tekninska College Göteborg

 


Junior
Kurs B

80 William Schröder Mikael Elias teoretiska gymnasium Stockholm
77 Samuel Zackrisson Åva Täby
75 Gustav Rehnman Mikael Elias teoretiska gymnasium Stockholm
68 Ali Imaad Raad Malmö Borgarskola Malmö
67 Markus Bellman ProCivitas Privata Gymnasium Helsingborg
65 Naemi Florin Franska skolan Stockholm
64 Lisa Batcheller Ecole Europeenne Bruxelles Bryssel
63 Jacob Hegelund ProCivitas Privata Gymnasium Helsingborg
62 John Jonsson Ecole Europeenne Bruxelles II Bryssel
61 Lovisa Westlund Gotby Alléskolan Hallsberg
61 Christoffer Edling Röllingby gymnasium Åkersberga



Kurs C

79 Andreas Zachau ProCivitas Privata Gymnasium Helsingborg
76 Albin Arvidsson Skolstaden Helsingborg
76 Fredrik Eriksson ProCivitas Privata Gymnasium Växjö
75 San-San Ma Danderyds Gymnasium Danderyd
74 Elin Nilsson Torsbergsgymnasiet Bollnäs
74 Jimmy Rosengren De la Gardiegymnasiet Lidköping
74 Lovisa Colereus Danderyds Gymnasium Danderyd
74 Alexander Hamilton Danderyds Gymnasium Danderyd
73 Hanna Bohlin Danderyds Gymnasium Danderyd
73 Amanda Andersson Mikael Elias teoretiska gymnasium Stockholm
72 Ann-Kathrin Fries Luleå Gymnasieskola Luleå
71 Andrew Nilsson Hässleholms Tekniska Skola Hässleholm
70 Johnny Dang ProCivitas Privata Gymnasium Helsingborg
69 Kristin Vändal De la Gardiegymnasiet Lidköping
69 Fredrik Brogren Vimmerby Gymnasium Vimmerby
68 Nils Jacobson Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke
68 Lisa Pedersen Alströmergymnasiet Alingsås
68 Lousie Arntsberg De la Gardiegymnasiet Lidköping
68 Benjamin Olsson Hässleholms Tekniska Skola Hässleholm

 

Student
Kurs D

69 Adrian Gimdal Ecole Europeenne Bruxelles II Bryssel
62 Florian Minges Lerums Gymnasium Lerum
55 Alfred Ro Lerums Gymnasium Lerum
52 Oskar Norberg Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
51 Adam Engström Ecole Europeenne Bruxelles Bryssel
50 Daniel Åhs Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke
50 Malin Malmberg Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
47 Simon Wennberg Luleå Gymnasieskola Luleå
46 Josefine Klangefjäll Bergslagsskolan Karlskoga
44 Julia Nordin Luleå Gymnasieskola Luleå
43 Vidar Hegna Tengstål Bergslagsskolan Karlskoga



Kurs E

83 Alex Loiko Danderyds Gymnasium Danderyd
78 Vladimir Grozman Danderyds Gymnasium Danderyd
76 Jonas Olsson Danderyds Gymnasium Danderyd
75 David Borg Danderyds Gymnasium Danderyd
70 Brendan Frisk Dubsky Torsbergsgymnasiet Bollnäs
70 Hanna Lilja Danderyds Gymnasium Danderyd
61 Fredrik Hällvall Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
61 Alexander Burgman Mikael Elias teoretiska gymnasium Stockholm
55 Simon Agvik Luleå Gymnasieskola Luleå
55 David Ahlstrand Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
53 Louise Andersson Nils Ericsonsgymnasiet 461 84 Trollhättan
52 Hanna Autio Mikael Elias teoretiska gymnasium Stockholm
48 Mathias Andersson Nils Ericsonsgymnasiet Trollhättan
39 Patrik Norman Mälardalens högskola, UKK Eskilstuna
38 Annie Karlsson Skolstaden Helsingborg