Kängurun -07 - resultat

Skapad: 2007-05-15. Ändrad: 2009-07-08  

Kängurun -07 - resultat

Vem har vunnit årets Kängurulotteri?

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Efter resultattabellerna för Ecolier, Benjamin, Cadet och tävlingsklasserna för gymnasiet finns länkar till sidor med den procentuella poängfördelningen samt lösningsfrekvenser för resp tävlingsklass.

Ecolier | Benjamin | Cadet | Cadet för gymnasiet | Junior | Student

Ecolier
Åk 3

72 Björn Thorén Österskärsskolan Österskär
68 Isabelle Eliasson Piltorpsskolan Västerås
68 Elon Kann Eiraskolan Stockholm
66 Emelie Albertsson Ängslyckans skola Bredaryd
66 Elin Adolfsson Grimsås skola Grimsås
65 Jonathan Berglund Österskärsskolan Österskär
63 Jenny Edsvik Viggbyskolan Täby
63 Kajsa Almquist Långängsskolan Stocksund
63 Nils Karlsson Piltorpsskolan Västerås
63 Axel von Keyserlingk Eiraskolan Stockholm

Åk 4

72 Sven Engström Änggårdsskolan Linköping
72 Sanna Kullin Landvetterskolan Landvetter
72 Otto Simons Mattelandet Esbo, Finland
72 Alma Carlsson Åtteråsskolan Smålandsstenar
69 Emelie Rosenqvist Karl Johansskolan Limhamn
69 Sara Forssman Främbyskolan Falun
69 Johan Dungert Kristvallabrunns skola Nybro
69 Åke Wettergren Krokslättsskolan Mölndal
69 Linnea Boström Skogsbo Skola Avesta
66 Adam Epstein Karl Johansskolan Limhamn

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Ecolier ...

 

Benjamin
Åk 5

81 Anton Karlsson Eriksbergsskolan Sollentuna
81 Edvin Ek Friggaskolan Östersund
80 Axel Ahlqvist Ekebyskolan Djursholm
80 Sam Tabari Kyrkskolan Danderyd
80 Amalie Lennartsson Hajomskolan Hajom
80 Daniel Kempe Milstensskolan Täby
79 Simon Lindståhl Änggårdsskolan Linköping
79 Olivia Näslund Milstensskolan Täby
79 Erik Olofsson Domsjöskolan Domsjö
79 Pontus Walan Enskede skola Enskede
79 Sanne Setterberg Björkåsskolan Västra Frölunda
79 Arvid Rosberg Ekebyskolan Djursholm

Åk 6

84 Cosmo Jenytin Mattelandet Esbo, Finland
84 Elin Gunnarsson Glumslövs skola Glumslöv
84 Dehnahn Huybh Apladalsskolan Värnamo
84 Anders Fasth- Gillstedt Ekebyskolan Djursholm
84 Oskar Wilhelmsson Kyrkskolan Danderyd
84 Filippa Fritz Brageskolan Enebyberg
84 Sophie Havel Käpplundaskolan Skövde
84 Malvina Fröberg Segerstaskolan Knivsta
84 Filip Heikkilä Eklandaskolan Mölndal
84 Nellie Duhs Bruksskolan Höganäs
84 Franz Lang Klockargårdskolan Broaryd
84 Felix Plymouth Bukärrsskolan Särö
84 Martin Mörtsell Centralskolan Storuman
84 Robert Agvik Tunaskolan Luleå
84 Daniel Karlsson Rösparksskolan Åmål
84 Joel Garplind Ängbyskolan Knivsta
84 Klas Daniel Wetterberg Internationella engelska skolan Enskede
84 Erik Erlandsson Kevingeskolan Danderyd

Åk 7

84 Ernesta Lukosviciute Rinkebyskolan Spånga
84 Fredrika Agestam Europaskolan Stockholm
84 Sara Forslind Hagnässkolan Kungsängen
84 Jenny Their Mattelandet Esbo, Finland
84 Fahnehjelm Charlotte Enskilda Gymnasiet Stockholm
84 Rasmus Roslund Bikupan Lessebo
84 Sara Östberg Johan Skytteskolan Älvsjö
84 Carl Stenson Johan Skytteskolan Älvsjö
84 Karin Klensmeden Klockarskolan Säter
84 Johanna Dahlbäck Killebäckskolan Södra Sandby
84 Axel Edholm Stöpenskolan Skövde
84 Ida Arvidsson Sätoftaskolan Höör
84 Victor Nilsson Kyrkerörskolan Falköping
84 Anton Kärrman Gustav Adolfsskolan Alingsås
84 Hampus Möller Hallägraskolan Halmstad
84 Anton Åbonde Lyckebyskolan Haninge
84 Lejla Alic Rinkebyskolan Spånga
84 Aldina Heldic Rinkebyskolan Spånga
84 Andres Soleima Rinkebyskolan Spånga
84 Okan Saygin Rinkebyskolan Spånga
84 Shad Mahmud Rinkebyskolan Spånga
84 Peter Finnman Europaskolan Stockholm
84 Linnea Forslind Hagnässkolan Kungsängen
84 Victor Gustafsson Blåklintskolan Mjölby

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Benjamin ...

 

Cadet
Åk 8

84 Khamlucan Phanphilat Rinkebyskolan Spånga
81 Hanna Patricia Rinkebyskolan Spånga
76 Douglas Berglund Carlssonsskola Stockholm
75 Torkel Loman Nyvångsskolan Dalby
75 Amanda Benjaminsson Helenelundsskolan Sollentuna
75 Johannes Thorman Helenelundsskolan Sollentuna
75 Frida Walan Internationella engelska skolan Enskede
74 Kristoffer Benne Johan Skytteskolan Älvsjö
74 Grzegorz Korzunowics Sjöparksskolan Gällivare
72 Lage Pettersson Broängen Tumba
71 Sofia Bälter Eronell Södra Ängby skola Bromma
71 Erik Bogegård Solbergaskolan Visby

Åk 9

84 Nabila Hajima Rinkebyskolan Spånga
84 Sondes Mejadam Rinkebyskolan Spånga
84 Shirin Mus Rinkebyskolan Spånga
84 Pashalis Tolios Rinkebyskolan Spånga
84 Mehmet Bilici Rinkebyskolan Spånga
84 Onur Pecksen Rinkebyskolan Spånga
84 Joakim Petersson Killebäckskolan Södra Sandby
81 Joackim Petersson Slottsskolan Borgholm
81 Amanda Langwagen Elfström Östlyckeskolan Alingsås
79 Sara Eriksson Friskolan Svettpärlan Karlskrona

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Cadet ...

 

Cadet för gymnasiet

95 David Norrestam Olympiaskolan Helsingborg
94 Henrik Rosenkvist Olympiaskolan Helsingborg
82 Jessica Andersson John Bauergymnasiet Eskilstuna
78 Viktor Hjulström Olympiaskolan Helsingborg
77 Samin Hasan Rudbecksskolan Sollentuna
77 Mikael Yang Ebersteinska gymnasiet Norrköping
76 Anna Bondeson Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke
75 Fredrik Liljedahl Alströmergymnasiet Alingsås
75 Jessika Björin Rudbecksskolan Sollentuna
74 Anton Andrée Alströmergymnasiet Alingsås
74 Simon Wetterling ProCivitas Privata Gymnasium Växjö

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Cadet-gy ...

 

Junior
Kurs B

71 Daniel Tell Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
65 Malcolm Royen Danderyds gymnasium Danderyd
64 Eric Sunnegård Danderyds Gymnasium Danderyd
61 Adrian Swartz Rudbecksskolan Sollentuna
58 Hugo Löfgren Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
56 Linn Hultberg Olympiaskolan Helsingborg
56 Leonard Tegnér Ankartjärn Bromma gymnasium Bromma
56 Alexandra Stertman Rudbecksskolan Sollentuna
54 Anna Mårtensson Falkenbergs gymnasieskola Falkenberg
54 Joel Paulsson Falkenbergs gymnasieskola Falkenberg
49 Annelie Ingemansson Gullmarsgymnasiet Lysekil

Kurs C

84 Patrik Jeppsson Rudbecksskolan Sollentuna
82 Martin Håstad Danderyds gymnasium Danderyd
80 Jakob Wetterblad Rudbecksskolan Sollentuna
78 Claes Hallström Tyresö gymnasium Tyresö
78 Anna Sporre Tyresö gymnasium Tyresö
76 Olle Kalered Ebersteinska gymnasiet Norrköping
74 Mattias Fredin Torsbergsgymnasiet Bollnäs
74 Rickard Lundmark Gislaved Gymnasium Gislaved
71 Gustav Sennton Danderyds Gymnasium Danderyd
71 Fredrik Backåker Torsbergsgymnasiet Bollnäs
70 Hampus Nillsson Ebersteinska gymnasiet Norrköping
68 Simon Aramburo Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Junior ...

 

Student
Kurs D

76 Andreas Holmberg Gislaveds gymnasium Gislaved
70 Cal Ljung Gullmarsgymnasiet Lysekil
70 Mia Sterby Rudbecksskolan Sollentuna
68 Sara Aschan Rudbecksskolan Sollentuna
67 Anna Viker Gullmarsgymnasiet Lysekil
66 Marcus Daleke Danderyds gymnasium Danderyd
62 Jonas Arvén Norling Torsbergsgymnasiet Bollnäs
62 Jonathan Janmark Danderyds gymnasium Danderyd
61 Sandra Björklund Torsbergsgymnasiet Bollnäs
61 Danilo Kricak ProCivitas Privata Gymnasium Växjö
55 Filip Hagelstam NilsEricsonsgymnasiet Trollhättan
53 Björn Spindel NilsEricsonsgymnasiet Trollhättan
51 Martin Rose Hässleholms tekniska skola Hässleholm

Kurs E

96 Gunnar Peng Katedralskolan Linköping
86 Petter Nilsson Danderyds gymnasium Danderyd
83 Eva Fornaeus Danderyds gymnasium Danderyd
81 Jakob Karlsson Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
78 John Sass Danderyds gymnasium Danderyd
77 Attila Fülöp Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
74 Mattias Josefsson Gullmarsgymnasiet Lysekil
73 Mikael Tengström Tyresö gymnasium Tyresö
71 Joel Westermark Ekman Danderyds gymnasium Danderyd
70 Alexej Ivanov Danderyds gymnasium Danderyd

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Student ...