Kängurun -07 - resultat

Skapad: 2007-05-15. Ändrad: 2009-07-08  

Kängurun -07 - resultat

Vem har vunnit årets Kängurulotteri?

Här nedan kan du se alla de bästa inrapporterade resultaten i alla tävlingsklasserna. Skulle du sakna något resultat, hör av dig till oss! Efter resultattabellerna för Ecolier, Benjamin, Cadet och tävlingsklasserna för gymnasiet finns länkar till sidor med den procentuella poängfördelningen samt lösningsfrekvenser för resp tävlingsklass.

Ecolier | Benjamin | Cadet | Cadet för gymnasiet | Junior | Student

Ecolier
Åk 3

72Björn ThorénÖsterskärsskolanÖsterskär
68Isabelle EliassonPiltorpsskolanVästerås
68Elon KannEiraskolanStockholm
66Emelie AlbertssonÄngslyckans skolaBredaryd
66Elin AdolfssonGrimsås skolaGrimsås
65Jonathan BerglundÖsterskärsskolanÖsterskär
63Jenny EdsvikViggbyskolanTäby
63Kajsa AlmquistLångängsskolanStocksund
63Nils KarlssonPiltorpsskolanVästerås
63Axel von KeyserlingkEiraskolanStockholm

Åk 4

72Sven EngströmÄnggårdsskolanLinköping
72Sanna KullinLandvetterskolanLandvetter
72Otto SimonsMattelandetEsbo, Finland
72Alma CarlssonÅtteråsskolanSmålandsstenar
69Emelie RosenqvistKarl JohansskolanLimhamn
69Sara ForssmanFrämbyskolanFalun
69Johan DungertKristvallabrunns skolaNybro
69Åke WettergrenKrokslättsskolanMölndal
69Linnea BoströmSkogsbo SkolaAvesta
66Adam EpsteinKarl JohansskolanLimhamn

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Ecolier ...

 

Benjamin
Åk 5

81Anton KarlssonEriksbergsskolanSollentuna
81Edvin EkFriggaskolanÖstersund
80Axel AhlqvistEkebyskolanDjursholm
80Sam TabariKyrkskolanDanderyd
80Amalie LennartssonHajomskolanHajom
80Daniel KempeMilstensskolanTäby
79Simon LindståhlÄnggårdsskolanLinköping
79Olivia NäslundMilstensskolanTäby
79Erik OlofssonDomsjöskolanDomsjö
79Pontus WalanEnskede skolaEnskede
79Sanne SetterbergBjörkåsskolanVästra Frölunda
79Arvid RosbergEkebyskolanDjursholm

Åk 6

84Cosmo JenytinMattelandetEsbo, Finland
84Elin GunnarssonGlumslövs skolaGlumslöv
84Dehnahn HuybhApladalsskolanVärnamo
84Anders Fasth- GillstedtEkebyskolanDjursholm
84Oskar WilhelmssonKyrkskolanDanderyd
84Filippa FritzBrageskolanEnebyberg
84Sophie HavelKäpplundaskolanSkövde
84Malvina FröbergSegerstaskolanKnivsta
84Filip HeikkiläEklandaskolanMölndal
84Nellie DuhsBruksskolanHöganäs
84Franz LangKlockargårdskolanBroaryd
84Felix PlymouthBukärrsskolanSärö
84Martin MörtsellCentralskolanStoruman
84Robert AgvikTunaskolanLuleå
84Daniel KarlssonRösparksskolanÅmål
84Joel GarplindÄngbyskolanKnivsta
84Klas Daniel WetterbergInternationella engelska skolanEnskede
84Erik ErlandssonKevingeskolanDanderyd

Åk 7

84Ernesta LukosviciuteRinkebyskolanSpånga
84Fredrika AgestamEuropaskolanStockholm
84Sara ForslindHagnässkolanKungsängen
84Jenny TheirMattelandetEsbo, Finland
84Fahnehjelm CharlotteEnskilda GymnasietStockholm
84Rasmus RoslundBikupanLessebo
84Sara ÖstbergJohan SkytteskolanÄlvsjö
84Carl StensonJohan SkytteskolanÄlvsjö
84Karin KlensmedenKlockarskolanSäter
84Johanna DahlbäckKillebäckskolanSödra Sandby
84Axel EdholmStöpenskolanSkövde
84Ida ArvidssonSätoftaskolanHöör
84Victor NilssonKyrkerörskolanFalköping
84Anton KärrmanGustav AdolfsskolanAlingsås
84Hampus MöllerHallägraskolanHalmstad
84Anton ÅbondeLyckebyskolanHaninge
84Lejla AlicRinkebyskolanSpånga
84Aldina HeldicRinkebyskolanSpånga
84Andres SoleimaRinkebyskolanSpånga
84Okan SayginRinkebyskolanSpånga
84Shad MahmudRinkebyskolanSpånga
84Peter FinnmanEuropaskolanStockholm
84Linnea ForslindHagnässkolanKungsängen
84Victor GustafssonBlåklintskolanMjölby

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Benjamin ...

 

Cadet
Åk 8

84Khamlucan PhanphilatRinkebyskolanSpånga
81Hanna PatriciaRinkebyskolanSpånga
76Douglas BerglundCarlssonsskolaStockholm
75Torkel LomanNyvångsskolanDalby
75Amanda BenjaminssonHelenelundsskolanSollentuna
75Johannes ThormanHelenelundsskolanSollentuna
75Frida WalanInternationella engelska skolanEnskede
74Kristoffer BenneJohan SkytteskolanÄlvsjö
74Grzegorz KorzunowicsSjöparksskolanGällivare
72Lage PetterssonBroängenTumba
71Sofia Bälter EronellSödra Ängby skolaBromma
71Erik BogegårdSolbergaskolanVisby

Åk 9

84Nabila HajimaRinkebyskolanSpånga
84Sondes MejadamRinkebyskolanSpånga
84Shirin MusRinkebyskolanSpånga
84Pashalis ToliosRinkebyskolanSpånga
84Mehmet BiliciRinkebyskolanSpånga
84Onur PecksenRinkebyskolanSpånga
84Joakim PeterssonKillebäckskolanSödra Sandby
81Joackim PeterssonSlottsskolanBorgholm
81Amanda Langwagen ElfströmÖstlyckeskolanAlingsås
79Sara ErikssonFriskolan SvettpärlanKarlskrona

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Cadet ...

 

Cadet för gymnasiet

95David NorrestamOlympiaskolanHelsingborg
94Henrik RosenkvistOlympiaskolanHelsingborg
82Jessica AnderssonJohn BauergymnasietEskilstuna
78Viktor HjulströmOlympiaskolanHelsingborg
77Samin HasanRudbecksskolanSollentuna
77Mikael YangEbersteinska gymnasietNorrköping
76Anna BondesonHulebäcksgymnasietMölnlycke
75Fredrik LiljedahlAlströmergymnasietAlingsås
75Jessika BjörinRudbecksskolanSollentuna
74Anton AndréeAlströmergymnasietAlingsås
74Simon WetterlingProCivitas Privata GymnasiumVäxjö

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Cadet-gy ...

 

Junior
Kurs B

71Daniel TellHvitfeldtska gymnasietGöteborg
65Malcolm RoyenDanderyds gymnasiumDanderyd
64Eric SunnegårdDanderyds GymnasiumDanderyd
61Adrian SwartzRudbecksskolanSollentuna
58Hugo LöfgrenHvitfeldtska gymnasietGöteborg
56Linn HultbergOlympiaskolanHelsingborg
56Leonard Tegnér AnkartjärnBromma gymnasiumBromma
56Alexandra StertmanRudbecksskolanSollentuna
54Anna MårtenssonFalkenbergs gymnasieskolaFalkenberg
54Joel PaulssonFalkenbergs gymnasieskolaFalkenberg
49Annelie IngemanssonGullmarsgymnasietLysekil

Kurs C

84Patrik JeppssonRudbecksskolanSollentuna
82Martin HåstadDanderyds gymnasiumDanderyd
80Jakob WetterbladRudbecksskolanSollentuna
78Claes HallströmTyresö gymnasiumTyresö
78Anna SporreTyresö gymnasiumTyresö
76Olle KaleredEbersteinska gymnasietNorrköping
74Mattias FredinTorsbergsgymnasietBollnäs
74Rickard LundmarkGislaved GymnasiumGislaved
71Gustav SenntonDanderyds GymnasiumDanderyd
71Fredrik BackåkerTorsbergsgymnasietBollnäs
70Hampus NillssonEbersteinska gymnasietNorrköping
68Simon AramburoHulebäcksgymnasietMölnlycke

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Junior ...

 

Student
Kurs D

76Andreas HolmbergGislaveds gymnasiumGislaved
70Cal LjungGullmarsgymnasietLysekil
70Mia SterbyRudbecksskolanSollentuna
68Sara AschanRudbecksskolanSollentuna
67Anna VikerGullmarsgymnasietLysekil
66Marcus DalekeDanderyds gymnasiumDanderyd
62Jonas Arvén NorlingTorsbergsgymnasietBollnäs
62Jonathan JanmarkDanderyds gymnasiumDanderyd
61Sandra BjörklundTorsbergsgymnasietBollnäs
61Danilo KricakProCivitas Privata GymnasiumVäxjö
55Filip HagelstamNilsEricsonsgymnasietTrollhättan
53Björn SpindelNilsEricsonsgymnasietTrollhättan
51Martin RoseHässleholms tekniska skolaHässleholm

Kurs E

96Gunnar PengKatedralskolanLinköping
86Petter NilssonDanderyds gymnasiumDanderyd
83Eva FornaeusDanderyds gymnasiumDanderyd
81Jakob KarlssonHvitfeldtska gymnasietGöteborg
78John SassDanderyds gymnasiumDanderyd
77Attila FülöpHvitfeldtska gymnasietGöteborg
74Mattias JosefssonGullmarsgymnasietLysekil
73Mikael TengströmTyresö gymnasiumTyresö
71Joel Westermark EkmanDanderyds gymnasiumDanderyd
70Alexej IvanovDanderyds gymnasiumDanderyd

Procentuell poängfördelning och lösningsfrekvenser, Student ...